[VKH Praha] 28. týden s VKH 24.-30.4.

Drazí přátelé,

počasí si s námi sice pěkně zahrává, my se ale nenecháme odradit a akce VKH budeme připravovat a navštěvovat se stále větší a větší radostí. Ptáte se, kde všude budete moct svou radost projevit?  

Akce VKH v týdnu 24.-30.4.: 

PONDĚLÍ 24.4.

Povyk
Již zítra proběhne druhá ze čtyř přednášek na téma Věda a víra, kterým se v letním semestru zabýváme. Celý cyklus si připravil náš studentský kaplan Samuel Prívara, SJ, kterému mimo jiné vyšla před pár týdny nová kniha s názvem Jezuitský návod na rozlišování. Co všechno mají věda a víra společné? V čem přesně se neshodnou? Cyklus zahrnuje tato témata: 

  • Epistemologie: poznání ve vědě a náboženství, neúplnost vědy
  • Vztah mezi vědou a vírou: modely spolužití a spolupráce 
  • Hmota, vesmír: matérie, kosmologické otázky, kosmologie 
  • Život, mysl, mozek: evoluční teorie – klasická i moderní, evoluce a křesťanství, původ člověka, mysl a mozek, vědomí 
  • Věda a etika: interakce mezi vědou a etikou 

Témata nejsou nijak konkrétně rozdělena na jednotlivé přednášky, budou se přelévat během celého cyklu. Po každé přednášce bude vždy následovat krátká diskuse.              
První z cyklu přednášek už máme za sebou. Co jste na ni říkali? Po zítřejší přednášce se následně setkáme ve dnech 15.5. a 5.6., a to vždy v 19 hodin v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí ve Družinském sále. Přijďte včas a zvoňte na Družinskou!
Soutěž o poukazy pro studenty na exercicie do kolínského kláštera stále probíhá. Pokud máte zájem se zapojit, na druhé přednášce se jistojistě ukažte.

ÚTERÝ 25.4.
Adorace s písněmi chval
Zveme Vás na další adoraci s chválami. Budou se konat v úterý v 19 hodin ve Družinském sále. Budeme velmi rádi, když přijdete do našeho společenství a budete společně s námi chválit živého Pána!
Pokud byste se chtěli zapojit do příprav (prostorů, hudební zapojení, pomoc s vymýšlením průběhu), napište nám na mail liturgie@vkhpraha.cz. Za pomoc budeme moc rádi. Po společné adoraci bude následovat čajovna. Budeme rádi, když se zdržíte. Toto úterý se neshledáme naposledy. Další chvály ve Družinské proběhnou 23. května a 20. června.

STŘEDA 26.4. 

Ranní modlitba s Písmem
Pojďme společně začít den rozjímáním nad Písmem a všechny své starosti odevzdat Pánu. Setkáváme se každou středu v 7 hodin ráno. Vchod je z průchodu na Ječné 2 u kostela sv. Ignáce. S sebou si můžete vzít Bibli a snídani.

Mše svatá
– V kostele sv. Ignáce v 19 hodin, obětovaná za naše kmotry a kmotřence
– Přede mší se můžete připojit k modlitbě růžence v podkroví, sraz bude v 18:20 v průjezdu na Ječné 2
– Celebruje P. Samuel Prívara, přede mší bude klasicky možnost zpovědi nebo duchovního rozhovoru od 17:30 do 18:45 v místnosti 71 v prostorách VKH, vchod průjezdem na Ječné 2
– Všichni zájemci či zájemkyně o ministrování se scházejí 11 minut přede mší svatou v sakristii.
– O hudební doprovod se opět postará schola Rytmig!
– Po skončení mše svaté se jako obvykle sejdeme ve Družinské.

ČTVRTEK 27.4. 

Sportování s lazarem
Přesouváme se ven! Počasí se jistě do čtvrtka umoudří a my budeme moci konečně vyrazit ven hrát frisbee. Sejdeme se ve čtvrtek již v 18 hodin na letenské pláni. Předpokládaný konec je kolem 20 hodiny. Moc se na Vás těšíme!  
Více informací naleznete na webu VKH Praha: Lazar – VKH Praha

SOBOTA 29.4.

Pouť na Svatý kopeček
Byli jste už někdy v jiném VKH než v tom našem? Tým VKH Česká republika pro nás přichystal akci, díky které budeme mít příležitost seznámit se se studenty a návštěvníky VKH třeba z druhého konce republiky. Potkáme se v sobotu 29. dubna v 10 hodin v Olomouci na vlakovém nádraží. Odsud vyrazíme přes Velkou Bystřici na Svatý kopeček. Na místě proběhne mše ve 14 hodin a poté prohlídka baziliky. V 17:30 doputujeme opět na místo srazu, kde se buďto můžeme rozloučit anebo pokračovat a poznat olomoucká zákoutí.

Rádi byste cestovali společně už do Olomouce? Vyrazíme Slováckým expresem v 7:03 z hl. nádraží Praha. Sraz bude v 6:45, jak jsme zvyklí, u modelu z lega. Pokud se po konci akce nebudete chtít v Olomouci zdržet, můžete jet opět s námi RegioJetem v 17:45 přímo do Prahy, nebo poté později Slováckým expresem v 18:31. 
Doufáme, že se na ostatní VKH těšíte alespoň tak moc, jako my na Vás!

 

Emailové ohlášky na další týdny:

Zveme Vás do rady VKH
Vážení, VKH věrní, blíží se konec akademického roku a tím i působení naší současné rady. Proto Vás vyzýváme, abyste zvážili možnost, zda byste právě vy nebyli dobrými kandidáty na pozice radních v akademickém roce 2023/2024. Je zřejmé, že dříve, než padne, byť jen teoretická možnost, bylo by dobré znát konkrétní úkoly všech členů rady a jejich rezortů. My radní jsme Vám během každého středečního večera plně k dispozici. Prosím, nestyďte se nás oslovit a zeptat se na cokoli, co Vás ohledně působení v radě zajímá. Nic z toho nebereme závazně. Déle už ale nečekejte, jelikož nás čas tlačí. Valná hromada, na které bude zvolena nová rada v čele s předsedou, proběhne 6. června.
Příští středu 3. května si vyhradíme speciálně pro Vás všechny, které zajímá celkové působení v radě. Setkáme se po mši svaté. Čas setkání upřesníme v příštím mailu. Později budete mít i možnost přímo se zúčastnit jedné z našich porad.
Jedná se o dobrovolnou činnost, které se člověk rozhodne věnovat ve svém volném čase. Každý radní (popř. se svými pomocníky) má na starosti jeden konkrétní resort, o který se celý rok stará. Krom starání se o vlastní resort obnáší funkce radního i týmovou práci. VKH tvoříme společně! Nikdo z Vás se nemusí obávat, že by svou roli nezvládl. Všichni se učíme za pochodu a co víc, jsme tým a jako tým si pomáháme. Dříve, než se do funkce vrhnete, budou Vám podrobně vysvětleny všechny požadavky a možnosti, ze kterých máte jako radní na výběr. Jedná se v prvé řadě o skvělou příležitost, jak v sobě objevit skrytý potenciál a poznat tak nový kus sebe sama. Po roce odcházíte nejen naplněni zcela novými zkušenostmi, ale také obohaceni přátelstvími, která mohou být, jak vidíme u předchozích radních, klidně na celý život. 

 

Cesta světla
pátek 19. května
Už máme sice po postní době, přesto nám ale nic nebrání v tom, znovu si projít křížovou cestu na Petříně. Setkáme se v pátek 19. května v 6 hodin ráno na zastávce Pohořelec. Budete mít možnost potkat se s lidmi z různých společenství. Stejně jako o postu, bude následovat snídaně z vlastních zásob.

Chodíme s jezuity
sobota 27. května
Po dlouhé pauze zde máme další výlet ze série chodíme s jezuity. Datum si zapište za uši i do kalendáře a podrobnější informace očekávejte v následujících mailech.

 

S VKH do Alp
2. – 9.9.
Týdenní akce v Alpách, která se uskutečnila už minulý rok. Náplň akce je prostá – v Alpách strávíme celý týden, projdeme je kříže krážem, dokud nás to bude bavit, zábava ale stejně stranou nepůjde, tak jako tak si společný čas užijeme naplno. Samozřejmě není nutné účastnit se veškerého programu se všemi ostatními.
Na akci pojedeme auty. V plánu je setkat se stejně jako minulá rok s naší partnerskou organizací v Innsbrucku. Loňský rok se nám podařilo vychytat skvělou cenu 4000 Kč.
S sebou si vezměte pohodlné oblečení na doma i do hor, tedy spíše sportovní, a to včetně obuvi. S sebou si připravte i hotovost pro všechny případy.
Přihláška pro zájemce: https://forms.gle/nhUBtCUrFUW7NXmq7
Podívejte se jak příjemný čas se v Alpách strávili loni: https://www.facebook.com/events/749043242944771/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22mechanism%22%3A%22search_results%22%2C%22surface%22%3A%22bookmark_search%22%7D]%2C%22ref_notif_type%22%3Anull%7D

 

Vyplnili už jste zpětnou vazbu na PROSTĚ BOŽÍ ples? Anonymní zpětná vazby – PLES (google.com)  
Pokud ano, za odměnu si můžete prohlédnout fotky z fotokoutku. Prostě boží ples | Zonerama.com Na zbylé si ještě pár dní počkáme.

Přeji Vám krásný nedělní večer a také celý příští týden.  

Za tým VKH Praha,
Viki

___________________________________________

Milí, nabízím svůj čas ke sdílení, hledání odpovědí, povzbuzení formou koučovacího rozhovoru. Tato forma podpory je mi velmi blízká a již pár let se jí věnuji. Osobně mám na koučovacích rozhovorech nejradši momenty, kdy se zašmodrchané klubko začne rozplétat a člověk vidí situaci v novém světle, s větší lehkostí. Přijďte načerpat. 🙂 Přihlásit se můžete pomocí formuláře. Budu k dispozici od 1.května každé pondělí 16–19 hodin do konce června v podkroví VKH.
Srdečně, Kristýna Hotová

TV Noe přenášela včerejší slavnostní mši z katedrály svatého Víta. Mše svatá ke cti sv. Vojtěcha: Praha, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha | TV Noe