[VKH Praha] 31. týden s VKH 15.-21.5.

Milí přátelé,

děkujeme za účast na středečním modlitebním večeru. Po minulém, velmi krátkém týdnu se nám sešel opět velmi nabitý program. Od pondělí až do pátku se můžete setkat se svými přáteli na akcích VKH. V pondělí začneme PoVyKem na téma Věda a Víra a pracovní týden zakončíme cestou světla.

Akce VKH v týdnu 15.-21.5.: 

PONDĚLÍ 15.5.

Povyk
Jsme přesně v polovině měsíce května což znamená, že na řadu přichází třetí přednáška z cyklu Věda a víra, který rozjel náš studentský kaplan Samuel Prívara. Co všechno mají věda a víra společné? V čem přesně se neshodnou? Cyklus zahrnuje tato témata: 

 • Epistemologie: poznání ve vědě a náboženství, neúplnost vědy
 • Vztah mezi vědou a vírou: modely spolužití a spolupráce 
 • Hmota, vesmír: matérie, kosmologické otázky, kosmologie 
 • Život, mysl, mozek: evoluční teorie – klasická i moderní, evoluce a křesťanství, původ člověka, mysl a mozek, vědomí 
 • Věda a etika: interakce mezi vědou a etikou 

Témata nejsou nijak konkrétně rozdělena na jednotlivé přednášky, budou se přelévat během celého cyklu. Po každé přednášce bude vždy následovat krátká diskuse. Počtvrté se sejdeme naposledy a to 5.6. jako obvykle v 19 hodin v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí ve Družinském sále. Přijďte včas! Soutěž o poukazy na exercicie do kolínského kláštera stále probíhá. Pokud jste student máte poslední šanci se zapojit.

ÚTERÝ 16.5.

16. Útes
V úterý se opět sejdeme na ÚteSu. Úterní společenství neboli ÚTES je společenství mladých lidí, ve kterém se člověk setká s novými kamarády a má příležitost se obohatit nejen společnou modlitbou. Sejdeme se jako obvykle v 19 hodin v podkroví VKH na adrese Ječná 2.

STŘEDA 17.5.

Ranní modlitba s Písmem
Pojďme společně začít den rozjímáním nad Písmem a všechny své starosti odevzdat Pánu. Setkáváme se každou středu v 7 hodin ráno. Vchod je z průchodu na Ječné 2 u kostela sv. Ignáce. S sebou si můžete vzít Bibli a snídani.

Mše svatá
– V kostele sv. Ignáce v 19 hodin, obětovaná za nemocné
– Přede mší se můžete připojit k modlitbě růžence v podkroví, sraz bude v 18:20 v průjezdu na Ječné 2
– Celebruje P. Samuel Prívara, přede mší bude klasicky možnost zpovědi nebo duchovního rozhovoru od 17:30 do 18:45 v místnosti 71 v prostorách VKH, vchod průjezdem na Ječné 2
– Všichni zájemci či zájemkyně o ministrování se scházejí 11 minut přede mší svatou v sakristii
– O hudební doprovod se opět postará schola Rytmig!
– Po skončení mše svaté se jako obvykle můžete odebrat do Družinské.

ČTVRTEK 18.5.

Sportování s lazarem
POZOR!! Na sportování s lazarem se sejdeme v 18:30. Krásné počasí nás vyhnalo z tělocvičny do parku! Nyní už se setkáváme na Letné a míče jsme vyměnili za létající talíře. Scházíme se ve čtvrtek na letenské pláni. Předpokládaný konec je kolem 20 hodiny. Moc se na Vás těšíme! 
Více informací naleznete na webu VKH Praha: Lazar – VKH Praha

PÁTEK 19.5.

Cesta světla
Už máme sice po postní době, přesto nám ale nic nebrání v tom, znovu si projít křížovou cestu na Petříně. Zveme Vás proto na cestu světla, na které se budeme moci potkat s lidmi z různých společenství. Cesta světla je připravena na způsob velikonoční křížové cesty se 14 zastaveními po Ježíšově vzkříšení. Konat se bude v pátek 19.5. na Petříně. Sraz bude v 6 hodin ráno na zastávce Pohořelec. Po jí bude podobně jako během postní doby snídaně z vlastních zásob v kostele Pražského Jezulátka.

 

Emailové ohlášky na další týdny:

Po dloooouhém čekání spatřily světlo světa fotky z PROSTĚ BOŽÍHO plesu. Už na nic nečekejte a raději si běžte připomenout, jak nám to všem slušelo.  https://eu.zonerama.com/PlesVKHPraha2023/Album/9787673?fbclid=IwAR3o9R8LFBeTWTnDmTyeso77QuyrL4ylkn3gwwnbD

 

Diskusní povyk
pondělí 22. května
Zveme Vás na druhou diskusi s psychoterapeutem a koučem Tomášem Novákem na téma partnerské vztahy. Jelikož jsme na minulé diskusi, která proběhla v únoru, nestihli probrat všechny vaše dotazy, rozhodli jsme se navázat tam, kde jsme skončili.
Budeme diskutovat o těchto tématech:

 • jak najít zdravý partnerský vztah
 • jaká kritéria upřednostnit při volbě partnera
 • kolik společného času by měli partneři spolu trávit
 • jak řešit neshody a předejít jim
 • jak odejít z nezdravého partnerského vztahu
 • jak moc se má partner přizpůsobovat tomu druhému
 • co mě má přesvědčit o tom, abychom se společným bydlením počkali do manželství, když už jsme v dlouholetém vztahu a je jisté, že se vezmeme?

Sejdeme se jako obvykle v pondělí 22. května v 19 hodin ve Družinském sále při kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí.

 

Adorace s chválami
úterý 23. května
Zveme Vás na další adoraci s chválami. Budou se konat v úterý 23. května ve Družinském sále. Budeme velmi rádi, když přijdete do našeho společenství a budete společně s námi chválit živého Pána! Více informací očekávejte v následujících mailech.

Chodíme s jezuity
sobota 27. května
Po dlouhé pauze zde máme další výlet ze série chodíme s jezuity. Tentokrát se vydáme do přírody Českého ráje. Sraz bude v sobotu 27. května v 8 hodin ráno na autobusovém nádraží Černý most. Autobus č. 730 odjíždí v 8:15 z nástupiště č.3. Je třeba koupit si jízdenku, buďto dopředu nebo přímo u řidiče. Dojedeme do Turnova odkud se vydáme skrz Český ráj až do Sobotky. Trasa bude dlouhá zhruba 19-23 km. Ze Sobotky vyrazíme autobusem zpět do Prahy. Předpokládaný návrat je kolem 19 hodin. Připravte si vhodné oblečení i obuv a také jídlo a pití na celý dne. Už se moc těšíme! 

 

Valná hromada
úterý 6. června
Rádi bychom Vás pozvali na valnou hromadu našeho spolku, která se uskuteční v úterý 6.června 2023 v 19 hodin v Družinském sále na adrese Ječná 2 (u kostela sv. Ignáce). Na programu bude zhodnocení uplynulého akademického roku, schválení hospodaření za rok 2022 a především volba nové rady a kontrolní komise pro akademický rok 2023/24. Těšit se můžete i na drobné občerstvení.

Nezapomeňte sledovat všechny internetové platformy, na kterých jsme pro Vás také k dispozici.

Zůstávejte v modlitbě.

Za vždy připravený tým VKH Praha,
Viki

______________________________________
V pátek 2. června 2023 proběhne noc kostelů. Farnost při kostelu sv. Ignáce nás zve na svůj program. Kostel sv. Ignáce v Praze (kostelignac.cz)

Pozvání na Křesťanské setkání mládeže, které proběhne 17.6. Koukněte na plakátek.