5. týdenní přehled akcí VKH 30.10. – 5.11. 2023

  1. týden s VKH

Milí kamarádi,
první měsíc máme za sebou. Je to neuvěřitelné, uteklo to rychle, ale věříme, že jste naplněni krásnými zážitky a že vás krásné zážitky budou ještě po dlouhou dobu naplňovat.
Příští týden se nese v poklidném duchu. Čekají na vás sice jen tři akce, ale zato v listopadu to zatím vypadá na pořádné tóčo.
A pozor, jelikož přípravy na ples nečekají (a pokud chcete pomoct s organizací, pište nám) na konci rozpisu akcí na příští týden čeká jedno důležité přihlašování 🙂
Let´s go!

Akce VKH v týdnu 30.10. – 5.11. 2023:

PONDĚLÍ 30.10.

PoVyK – Indie pomohla nám
V červenci se skupina 20 studentů a mladých pracujících z VKH Praha a Olomouc vydala v doprovodu dvou jezuitů na výpravu do Indie. Jejich cílem bylo přiložit ruku k dílu, kde bude třeba, ale také prohloubit svůj duchovní život. Jak toto dobrodružství prožili?
Přijďte si poslechnout jejich vyprávění.
Začátek bude v 19 hodin přímo v Družinském sále, ke kterému vás dovedou šipky (vchodem z ul. Ječná 2)

STŘEDA 1. 11.

Ranní modlitba s Písmem
Pokud hledáte společenství, tak bychom vás rádi pozvali na středeční ranní modlitbu s Písmem. Jsme skupina asi 5-10 lidí a občas máme akce i mimo modlitební společenství. Rádi vás mezi sebe uvítáme.
Sraz je v 6:55 v průchodu na adrese Ječná 2. S sebou Bibli a snídani.

Studentská mše
Zveme vás všechny ke slavení mše svaté, se začátkem v 19 hodin v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí.
Na 1.11. připadá památka věrných zemřelých, úmysl mše bude tedy za naše zemřelé. Budeme mít speciální hosty. Opět mezi nás zavítají kaplani z našich sesterských VKH, konkrétně z Brna a Olomouce. Vedle našeho studentského kaplana Samuela Prívary, se tak setkáte s Jendou Regnerem, Petrem Hruškou a Miroslavem Heroldem. 

Ministranti se schází 12 minut přede mší v sakristii, pokud máš zájem, přijď. Nevadí, že s ministrováním nemáte žádné zkušenosti, všechno vás naučíme.

Pokud se chcete ke schole Rytmig hrou či zpěvem připojit, přijďte před 17:00 do průchodu (vchod z Ječné ul.).

Před mší svatou je možnost zpovědi nebo duchovního rozhovoru od 17:30 v místnosti 71. 

Třičtvrtě hodiny přede mší se můžete připojit k modlitbě růžence. Začátek je v 18:15, přijďte tedy o něco dříve do průchodu na adresu Ječná 2. 

V rámci takzvané Postředeční hodinky – Postřehu! (jak jsme nazvali alternativní programy mimo Družinský sál) proběhne nyní modlitba Examenu. Že nevíte, co modlitba examenu znamená nebo jste o examenu jen slyšeli, a ještě nikdy ho nezkusili? Vůbec nevadí, dorazte a třeba zjistíte, že to je způsob modlitby právě pro vás.
Samotná modlitba nezabere více než 20 minut, takže nám zůstane ještě mnoho času si porozprávět, seznámit se nebo se vrátit do Družinské.
Sejdeme se ve 20:15 v podkroví.

PÁTEK – NEDĚLE 3.-5. 11.

Duchovní obnova v Zásmukách
Cítíš, že potřebuješ dobít baterky? Přeješ si zažít živé společenství, najít inspiraci nebo mít kde duchovně načerpat? Přijmi pozvání na duchovní obnovu v bývalém františkánském klášteře v Zásmukách. Přihlašování a více informací zde: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfbA5A8lDnhQVRMCjpPY8-kKj6-wqF3wvJck5St8Guro48-7g/viewform Je možné se přihlásit do středy 1.11. Těšíme se na vás! 🙂
PS: Budeme moc rádi za jakoukoliv výpomoc v kuchyni, žádné zvláštní kulinářské schopnosti nejsou vůbec potřeba. Jestli se třeba necítíš na 3 dny čistě duchovních aktivit, nebo chceš zkrátka pomoct, neváhej se ozvat. Napiš nám na tento mail nebo v přihlášce v kolonce „další sdělení“ napiš, že bys chtěl vypomoct při vaření 🙂

NEDĚLE 5.11.

Koncert Rytmigu v Letohradu
Schola Rytmig vyjíždí na koncert! Srdečně vás zvou do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Letohradu-Orlici, a to již za týden v neděli 5. listopadu v 16 hodin. Určitě neváhejte vyrazit, jelikož to, co znáte ze studentských střed je stále jen ochutnávka. Přejeme silný umělecký zážitek! 

JEN POČKEJTE, JAKÝ BUDE NA PLESE TANEC!

Chcete být John Travolta a Olivia Newton-Johns, Pavel Trávníček a Libuška Šafránková, Fiona a princ Krasoň letošního VKH plesu?
Jestli ano, otevíráme pro vás přihlašování do tanečních kurzů, které budou letos koncipované jinak, než jak jsme byli doposud zvyklí. Vyplněním přiloženého formuláře se dostanete do tabulky zájemců o taneční, se kterými bychom se po ukončení přihlašování společně sešli a vybrali nejvhodnější externí taneční kurzy.

Bejby nebude sedět v koutě!
Pokud nemáte tanečního partnera do páru, nevadí, od toho je právě naše tabulka, která Vám pomůže s hledáním tanečního parťáka. Výhodou je, že do tanečních můžete chodit ve skupince fajn lidí z VKH a pokud budete chtít, můžete se po domluvě v párech prostřídat.
VKH tedy bude zapojeno ne jako organizátor tanečních, ale jako prostor pro vytvoření skupinky lidí, kteří mají o taneční zájem a budou se moct přihlásit do tanečních škol. Nebojte se tedy přihlásit! Více info v přiloženém formuláři a v případě dotazů se nebojte zeptat 😉

(https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf3bTsnVomFiOsHAvH28YvRocx5_OZLUDQs8rlcfKZQOxoJaw/viewform?usp=sf_link)

Emailové ohlášky na následující týdny:

ČTVRTEK 9.11. Netradiční PoVyK – 8 dětí a PhD z Hrvardu. Mission Impossible?
O svůj příběh se s námi podělí americká ekonomka Catherine R. Pakaluková z Katolické univerzity ve Washingtonu. Na Harvardu studovala pod laureátem Nobelovy ceny Oliverem Hartem a kromě početné rodiny zvládá i publikovat a přednášet na řadu témat. Mimo ekonomii se věnuje také katolické sociální nauce, povolání žen nebo třeba dílu filozofky Edity Steinové.

PÁTEK 10.11. Literární večer
V pátek 10. 11. od 19 hodin se v podkroví VKH uskuteční Literární večer nejen pro nadšence do knih. Akce je určená pro všechny, kdo mají rádi knihy, předčítání, sdílení čtenářských dojmů anebo jen neví, co s volným pátečním večerem. Sraz je v průjezdu na adrese Ječná 2 v 18:55. S sebou si můžete vzít oblíbenou knihu či knihy a pokud chcete, tak taky něco dobrého na zub. 

PONDĚLÍ 13. 11. Filmový večer
V pondělí 13. 11. od 19 hodin se v podkroví VKH bude pro změnu konat Filmový večer. Promítat budeme v pravdě snový film oceňovaného japonského režiséra Akiry Kurosawy “Sny”. Jste zvědaví? Tak neváhejte a přijďte!

ČT – PO 16. – 20.11. Víkendová výprava do Krakova
VKH Praha se vydává za přáteli z Akademické farnosti Jezuitů v Krakově a vy se můžete přidat! Během prodlouženého víkendu budete mít možnost nejen poznat krásy města, získat nové kamarády, ale především budete moci nahlédnout do fungování křesťanského společenství studentů v jiném státě, sdílet s nimi zkušenosti a navzájem se inspirovat.
Odjíždět do Krakova budeme ve 22:13 vlakem z Prahy a plánovaný příjezd zpět je v pondělí v 7:38.
Jestli vás tato výprava zaujala, určitě se neváhejte přihlásit, zbývá už jen pár posledních míst!
formulář na přihlašování: Víkendová výprava do Krakova (google.com)

ČTVRTEK 23.11. Herní večer
Co ještě chybí k literárnímu a filmovému večeru? No přece herní večer!
Pokud se Vám už trošku stýská po takových těch “praštěných” hrách a rádi byste se jen tak odreagovali a zasmáli se ve skupince fajn lidí, přijďte v 19 hodin mezi nás!
Heslo: Kdo si hraje, nezlobí 🙂

SOBOTA 9.12. S VKH do divadla
Vyrazte s VKH za kulturou! Podařilo se nám vyjednat zlevněné lístky (za 175 Kč) na divadelní představení Vše mé je tvé. Jedná se o autorskou inscenaci divadelního spolku JEDL. Podkladem pro ni byly dopisy, které si Jan Zahradníček, známý básník, jehož tvorbu výrazně ovlivňovala jeho víra, vyměnil se svou ženou Marií během svého devítiletého věznění v komunistických lágrech. Po představení budeme mít možnost pobavit se o něm s jeho tvůrci.
formulář na přihlašování: Do divadla s VKH (google.com)

STŘEDA 15.11. Mše s generálním představeným SJ
Ve středu 15. bude naši studentskou mši celebrovat vzácný host, generální představený SJ, Arturo Sosa. A protože Arturo by naše společenství rád blíže poznal, stráví s námi také čas po mši ve Družinské.
Nebojte se, určitě přijďte a pokud máte v Praze nějaké známe ze zahraničí, vezměte je s sebou, jelikož mše bude probíhat v angličtině.

PONDĚLÍ 20.11. Adorace s chválami

ÚTERÝ 21.11. Útes

28.12.-1.1 Filmové exercicie v Kolíně
Podcenit práci na Silvestra se nevyplácí. Co takhle zkusit něco nového? Například Silvestr v klášteře. Speciálními silvestrovskými filmovými exerciciemi vás provede náš studentský kaplan Samuel Prívara SJ a Pavel Banďouch SJ.
formulář na přihlašování: Exercicie v Kolíně pro VKH – přihláška na kurz (google.com)

Více informací se samozřejmě postupně dozvíte v dalších mailech, na webu nebo na sociálních sítích 🙂 Takže ať vám nic neunikne, sledujte nás. Však to znáte.

Bohužel, spousta lidí z toho světa odešlo a odchází opuštěná, osamělá, mimo rodinu, bez rodiny nebo dokonce bez domova. Využijme následující týden a vzpomeňme v modlitbách na duše i těchto zemřelých.
Děkujeme a těšíme se na setkání s vámi.

Za tým VKH Praha
Týnka

______________________________

Sant’Egidio
Komunita Sant’Egidio zve všechny dobré duše na služby u lidí bez domova. Dobrovolníci se scházejí vždy v úterky od 17:30 a každý druhý čtvrtek (nejbližší služba je 2.11. od 17:45) na adrese Žitná 51 (zvoní se na zvonek Sant’Egidio). Není se čeho bát, stačí jen přijít a věnovat kousek svého času lidem, kteří potřebují pomoct.

Eucharistická hodina
V květnu tohoto roku poslal otec arcibiskup pastýřský list, v němž popisuje důležitost společenství a touhu po oživení našich farností, aby byla opravdu místem přijetí, naslouchání, prožívání obnovených vztahů a setkání se vzkříšeným Kristem. K modlitbě za oživení farností založil diecézní společenství adorátorů nazvané Eucharistická hodina. Členové společenství se snaží prožít půl hodiny s Pánem Ježíšem u svatostánku každý týden, minimálně však jednou za měsíc. Někteří z nás jsme se rozhodli, že bychom se k výzvě našeho arcibiskupa za modlitbu za naše farnosti chtěli připojit a že bychom rádi vytvořili takové společenství v rámci VKH. Nejedná se o pravidelná setkávání, ale o společenství lidí, kteří by se snažili obvykle jednou týdně (minimálně jednou za měsíc) strávit půl hodiny před svatostánkem, a to po dobu jednoho roku (do června 2024). V listopadu plánujeme po studentské mši svaté společné setkání, abychom se mohli poznat a popřemýšlet, jak se vzájemně podporovat. Pokud byste měli chuť se zapojit, vyplňte prosím tento formulář: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScbPja79D_k2NCLHnbcgSCNiqKl8CccxZUbaGw4HD4x-9B9VQ/viewform?usp=sf_link

Laudato si animátor kurz pro mladé
Josef Zvoníček vás zve na on-line Laudato si animátor kurz pro mladé Evropany, který je pořádaný celosvětovým hnutím Laudato si Movement nazvaným podle encykliky papeže Františka.
V České republice tento kurz zaštiťuje organizace Františkova ekonomika (www.frantiskovaekonomika.org/lsa [1]) a hnutí Žít Laudato si (https://www.zitlaudatosi.cz/)
Všichni mladí lidé jsou zváni, aby se připojili a dozvěděli se, jak mohou pečovat o náš společný svět.

Týden modliteb za mládež
ČBK | Týden modliteb za mládež 2023 (cirkev.cz)