6. týdenní přehled akcí VKH 6. – 12.11. 2023

6. týden s VKH

Drazí přátelé,
doufám, že jste si přes víkend pořádně odpočinuli a byla vám dána síla do dalšího konání. A také doufám, že budete mít v příštím týdnu chuť připojit se ke kterékoliv z akcí a zrelaxovat tak mezi náročným časem práce a studia. Vybírat můžete z akcí tradičních i netradičních.

Akce VKH v týdnu 6. – 12.11. 2023:

ÚTERÝ 7. 11.

Útes
Stále se můžete přidat k úternímu spolču! Začínáme v 19 hodin, sraz je v 18:55 v průjezdu z Ječné ulice. V tomto akademickém roce je společenství pořád na počátku zrodu, bude teprve třetí setkání a kdokoliv nový je srdečně vítaný. Na programu je modlitba examenu, společné sdílení a jiné krásné věci.

STŘEDA 1. 11.

Ranní modlitba s Písmem
Pokud hledáte společenství, tak bychom vás rádi pozvali na středeční ranní modlitbu s Písmem. Jsme skupina asi 5-10 lidí a občas máme akce i mimo modlitební společenství. Rádi vás mezi sebe uvítáme.
Sraz je v 6:55 v průchodu na adrese Ječná 2. S sebou Bibli a snídani.

Studentská mše
Jako vždy všechny zveme ke slavení mše svaté, se začátkem v 19 hodin v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí a úmyslem za přátelství.

Ministranti se schází 12 minut přede mší v sakristii, pokud máš zájem, přijď. Nevadí, že s ministrováním nemáte žádné zkušenosti, všechno vás naučíme.

Pokud se chcete ke schole Rytmig hrou či zpěvem připojit, přijďte před 17:00 do průchodu (vchod z Ječné ul.).

Před mší svatou je možnost zpovědi nebo duchovního rozhovoru od 17:30 v místnosti 71. K duchovnímu rozhovoru pro vás budou k dispozici kaplan Samuel Prívara a sestra Simeona.

Třičtvrtě hodiny přede mší se můžete připojit k modlitbě růžence. Začátek je v 18:15, přijďte tedy o něco dříve do průchodu na adresu Ječná 2. 

PostřeH! (Postředeční hodinka) je různorodý program po studentské mši, situovaný nejčastěji v podkroví. Připravujeme jej pro každého, kdo dává přednost méně početné skupině lidí a klidnější atmosféře, než jaká je ve Družinském sále. Tuto středu vás čeká:
Turnaj v ping pongu
K zaběhlým kalčo turnajům jsme přidali zatím pouze zkušební turnaj v ping pongu. Jestli je však mezi vámi tolik nadšenců do ping pongu jako do stolního fotbálku, věříme, že se i ping pongové turnaje ujmou. Tak přijdťe, ať první turnaj není zároveň posledním!
Společenství eucharistické hodiny
Společenství se již nějaký čas schází, přesto se můžete přidat. Sraz bude po mši v místnosti s pianem nad Družinským sálem.
Co je to eucharistická hodina?
V květnu tohoto roku poslal otec arcibiskup pastýřský list, v němž popisuje důležitost společenství a touhu po oživení našich farností, aby byla opravdu místem přijetí, naslouchání, prožívání obnovených vztahů a setkání se vzkříšeným Kristem. K modlitbě za oživení farností založil diecézní společenství adorátorů nazvané Eucharistická hodina. Členové společenství se snaží prožít půl hodiny s Pánem Ježíšem u svatostánku každý týden, minimálně však jednou za měsíc. Někteří z nás jsme se rozhodli, že bychom se k výzvě našeho arcibiskupa za modlitbu za naše farnosti chtěli připojit a že bychom rádi vytvořili takové společenství v rámci VKH. Nejedná se o pravidelná setkávání, ale o společenství lidí, kteří by se snažili obvykle jednou týdně (minimálně jednou za měsíc) strávit půl hodiny před svatostánkem, a to po dobu jednoho roku (do června 2024). V listopadu plánujeme po studentské mši svaté společné setkání, abychom se mohli poznat a popřemýšlet, jak se vzájemně podporovat. Pokud byste měli chuť se zapojit, vyplňte prosím tento formulář: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScbPja79D_k2NCLHnbcgSCNiqKl8CccxZUbaGw4HD4x-9B9VQ/viewform?usp=sf_link

ČTVRTEK 9.11. Netradiční PoVyK – 8 dětí a PhD z Harvardu. Mission Impossible?
O svůj příběh se s námi podělí americká ekonomka Catherine R. Pakaluková z Katolické univerzity ve Washingtonu. Na Harvardu studovala pod laureátem Nobelovy ceny Oliverem Hartem a kromě početné rodiny zvládá i publikovat a přednášet na řadu témat. Mimo ekonomii se věnuje také katolické sociální nauce, povolání žen nebo třeba dílu filozofky Edity Steinové.
Sraz je v Družinském sále, v 19 hodin.

PÁTEK 10.11. Literární večer
Novinka ve VKH!
V pátek 10. 11. se v podkroví uskuteční Literární večer nejen pro nadšence do knih. Akce je určená pro všechny, kdo mají rádi knihy, předčítání, sdílení čtenářských dojmů anebo jen neví, co s volným pátečním večerem. Sraz je v průjezdu na adrese Ječná 2 v 18:55. S sebou si můžete vzít oblíbenou knihu či knihy a pokud chcete, tak taky něco dobrého na zub. 

TANEČNÍ S VKH

Pro ty, kdo by si rádi osvěžili své taneční dovednosti a chtějí potrénovat na chystaný jarní ples VKH, otevíráme přihlašování do tanečních kurzů, které budou letos koncipované jinak, než jak jsme byli doposud zvyklí. S přihlášenými bychom místo soukromých lekcí navštěvovali lekce pro veřejnost. Výhodou by bylo, že do tanečních můžete chodit ve skupince fajn lidí z VKH a i když přijde méně lidí, bude v sále stále společenská atmosféra.
Vyplněním přiloženého formuláře (zatím nezávazného) si vás zapíšeme do tabulky, kterou vám po ukončení přihlašování, v listopadu, zpřístupníme.

FORMULÁŘ: Taneční s VKH (google.com)
Se zájemci o kurz bychom se poté zhruba na začátku prosince osobně setkali a rozhodli, které externí taneční kurzy budeme navštěvovat.
Pokud nemáte tanečního partnera do páru, nevadí, od toho je právě naše tabulka, ve které budete moct zjistit, kdo je přihlášený a můžete se spolu domluvit. A samozřejmě se po domluvě můžete v párech případně i střídat.
VKH tedy nebude zapojeno jako organizátor tanečních, ale jako zprostředkovatel pro vytvoření skupinky lidí, kteří mají o taneční zájem a budou se moct společně přihlásit do tanečních škol.
Nebojte se tedy přihlásit! Více info v přiloženém formuláři a v případě dotazů se nebojte ani zeptat.

Emailové ohlášky na následující týdny:

PONDĚLÍ 13. 11. Filmový večer
V pondělí 13. 11. od 19 hodin se v podkroví VKH bude pro změnu konat Filmový večer. Promítat budeme v pravdě snový film oceňovaného japonského režiséra Akiry Kurosawy “Sny”. Jste zvědaví? Tak neváhejte a přijďte!

STŘEDA 15.11. Mše s generálním představeným jezuitů
15. 11. nás čeká speciální událost. Odsloužit mši nám přijede generální představený jezuitského řádu Arturo Sosa. Celá mše bude v angličtině, takže můžete pozvat i své zahraniční přátele.

ČT – PO 16. – 20.11. Víkendová výprava do Krakova
VKH Praha se vydává za přáteli z Akademické farnosti Jezuitů v Krakově a vy se můžete přidat! Během prodlouženého víkendu budete mít možnost nejen poznat krásy města, získat nové kamarády, ale především budete moci nahlédnout do fungování křesťanského společenství studentů v jiném státě, sdílet s nimi zkušenosti a navzájem se inspirovat.
Odjíždět do Krakova budeme ve 22:13 vlakem z Prahy a plánovaný příjezd zpět je v pondělí v 7:38.
Jestli vás tato výprava zaujala, určitě se neváhejte přihlásit, zbývá už jen pár posledních míst!
formulář na přihlašování (místa už pouze pro náhradníky): Víkendová výprava do Krakova (google.com)

ČTVRTEK 23.11. Herní večer
Co ještě chybí k literárnímu a filmovému večeru? No přece herní večer!
Pokud se Vám už trošku stýská po takových těch “praštěných” hrách a rádi byste se jen tak odreagovali a zasmáli se ve skupince fajn lidí, přijďte v 19 hodin mezi nás!
Heslo: Kdo si hraje, nezlobí 🙂

SOBOTA 25.11. Chodíme s jezuity

SOBOTA 9.12. S VKH do divadla
Vyrazte s VKH za kulturou! Podařilo se nám vyjednat zlevněné lístky (za 175 Kč) na divadelní představení Vše mé je tvé. Jedná se o autorskou inscenaci divadelního spolku JEDL. Podkladem pro ni byly dopisy, které si Jan Zahradníček, známý básník, jehož tvorbu výrazně ovlivňovala jeho víra, vyměnil se svou ženou Marií během svého devítiletého věznění v komunistických lágrech. Po představení budeme mít možnost pobavit se o něm s jeho tvůrci.
formulář na přihlašování: Do divadla s VKH (google.com)

PONDĚLÍ 20.11. Adorace s chválami

ÚTERÝ 21.11. Útes

Duchovní doprovázení
V předchozích letech se nám úspěšně podařilo zorganizovat tzv. duchovní doprovázení, o které jste měli velký zájem. Jedná se o individuální doprovázení v modlitbě, kdy dotyčný doprovázený věnuje každý den čas (přibližně kolem 20 minut) modlitbě a jednou týdně se setká se svým doprovázejícím. S ním pak sdílí svou zkušenost modlitby a reflektuje ji. Doprovázení trvá čtyři týdny, a to v době adventu (první setkání by mělo proběhnout v týdnu po neděli Krista Krále, týden před adventem). Přihlašování k jednotlivým doprovázejícím najdete v nejbližší době na našich webových stránkách.

28.12.-1.1 Filmové exercicie v Kolíně
Podcenit práci na Silvestra se nevyplácí. Co takhle zkusit něco nového? Například Silvestr v klášteře. Speciálními silvestrovskými filmovými exerciciemi vás provede náš studentský kaplan Samuel Prívara SJ a Pavel Banďouch SJ.
formulář na přihlašování: Exercicie v Kolíně pro VKH – přihláška na kurz (google.com)

Více informací se samozřejmě postupně dozvíte v dalších mailech, na webu nebo na sociálních sítích 🙂 Takže ať vám nic neunikne, sledujte nás. Však to znáte.

Pane, dej, ať z našich srdcí sála teplo Tvé lásky a rozehřívá srdce našich blízkých a těch, kteří Tě neznají. Prosím žehnej všem dobrým, pevným a upřímným vztahům a uzdravuj vztahy nemocné.
Pane, díky za každý úsměv, pohlazení, obejmutí od našich přátel.
Díky i Duchu svatému za to, že vstupuje do našich vztahů a že skrze něj dostáváme daleko víc, než dokážeme dát.
Díky za každého člověka, kterého nám přivádíš do života, protože v každém se projevuješ a ukazuješ Ty sám.
Amen

Přeji vám všem požehnaný týden a těším se na další a nová setkání s vámi.

Za tým VKH Praha
Týnka

______________________________

Sant’Egidio
Komunita Sant’Egidio zve všechny dobré duše na služby u lidí bez domova. Dobrovolníci se scházejí vždy v úterky od 17:30 a každý druhý čtvrtek (nejbližší služba je 16.11. od 17:45) na adrese Žitná 51 (zvoní se na zvonek Sant’Egidio). Není se čeho bát, stačí jen přijít a věnovat kousek svého času lidem, kteří potřebují pomoct.

Laudato si animátor kurz pro mladé
Josef Zvoníček vás zve na on-line Laudato si animátor kurz pro mladé Evropany, který je pořádaný celosvětovým hnutím Laudato si Movement nazvaným podle encykliky papeže Františka.
V České republice tento kurz zaštiťuje organizace Františkova ekonomika (www.frantiskovaekonomika.org/lsa [1]) a hnutí Žít Laudato si (https://www.zitlaudatosi.cz/)
Všichni mladí lidé jsou zváni, aby se připojili a dozvěděli se, jak mohou pečovat o náš společný svět.

Evropský dialog mladých
Evropská akademie pro demokracii  ve spolupráci s Wilfried Martens Centre for European Studies srdečně zve na konferenci o aktuálních evropských tématech s názvem Evropský dialog mladých, která se koná ve dnech 10. a 11. listopadu v hotelu DUO v Praze (Teplická 492, Praha 9 – metro Střížkov).
více info zde: EAD – Evropský dialog mladých 2023

Týden modliteb za mládež
ČBK | Týden modliteb za mládež 2023 (cirkev.cz)

Příroda ve věku antropocénu – ekologie a environmentální etika
15.11. od 17 do 20 proběhne ve Francouzském institutu přednáška o etických aspektech ochrany přírody s Markem Váchovou a bývalým ministrem životního prostředí a poradcem prezidenta Ladislavem Mikem.
více info zde: Příroda ve věku antropocénu – kontexty humanity – energeia o.p.s.