Poslední týden s VKH 24.6. – 30.6.2024

Drahí priatelia, máme pred sebou posledný týždeň s VKH v tomto akademickom roku 2023/2024.

Určite sa tešíte na horúce novinky z Valné hromady, ktorá prebehla v utorok 18.června

Pre akademický rok 2024/2025 bola zvolená nová rada a kontrolní komise v zložení:

Předsedkyně: Alžběta Ondřichová

Finance, 1. místopředseda: Karel Bláha

Liturgie, 2. místopředseda: Vojtěch John

PoVyk: Eliška Farníková

Jednorázovky: Terezie Králíková

Prostory: Šimon Pražský

Charita: Alžběta Lepková

Propagace: v řešení 

Novými členy kontrolní komise jsou:

Tomáš Sourada, Martin Šnorbert, Viktorie Čápová a Marie Hanušová jako předsedkyně KK. 

Nášho studentského kaplana Samuela Prívaru SJ od příštího akademického roku nahradí Petr Hruška SJ

Akce VKH v týdnu 24.6.-30.6.2024:

ÚTERÝ 25.6. 

Modlitba s písmem Aktivity VKH – VKH Praha 

STŘEDA 26.6. 

Modlitba s písmem Aktivity VKH – VKH Praha 

Závěrečná studentská mše     

Ve středu nás čeká závěrečná studentská mše svatá v tomto akademickém roce 2023/2024 v kostele sv. Ignáce od 19:00. Odslouží ji náš kaplan Samuel, který se s námi loučí. Přede mší bude od 17:30 možnost zpovědi a duchovního rozhovoru u otce Samuela (místnost 71) a sestry Simeony (místnost u vrátnice). Po mši nás tradičně čeká PostřeH.

Chill out v podkroví

Končíte ve středu odpoledne ve škole dřív a nechce se vám jezdit na kolej a poté zase zpátky do centra na mši? Dorazte na Chill Out v podkroví. Tento semestr bude naše podkroví každou středu od 16:00 otevřené pro všechny, kteří by se zde rádi učili, ohřáli si večeři nebo si s někým popovídali. Dorazte kdykoliv v rozmezí 16:00-18:30 do průchodu na Ječné 2 a zvoňte na zvonek VKH Praha.

Čtyřicet minut přede mší se můžete připojit k modlitbě růžence. Přijďte tedy v 18:20 do průchodu na adresu Ječná 2 a společně se poté přesuneme na modlitbu do podkroví.

Dvanáct minut přede mší se můžete připojit k ministrantům a ministrantkám. Rádi uvítáme i úplné začátečníky a všechno vám vysvětlíme.

ČTVRTEK 27.6. 

Herní večer Aktivity VKH – VKH Praha

Akce VKH na leto:

POŠLI POHLED VKH

Přes léto zahajujeme akci Pošli pohled VKH! Jak to bude fungovat? Vyber nějaký pěkný pohled z domova či z ciziny a pošli jej na adresu:

VKH Praha

Ječná 505/2

Praha 2

120 00

O nejhezčí pohled se bude hlasovat v následujícím akademickém roce a výherce se může těšit na odměnu. Tak posílejte!

VKH Praha pro Take Care

V rámci ekologického festivalu Take Care, který vznikl v reakci na encykliku Laudato si‘, vás zveme k zapojení se do fotografické přehlídky. Tématem vašich fotografií by mělo být Pán se stará. – A co my? Nejen během prázdnin můžete fotit přírodní krásy, produkty symbiózy člověka a přírody i místa, na kterých se lidská činnost podepsala negativně. Své snímky (max. pět na osobu) posílejte na e-mailovou adresu foto@vkhpraha.cz. Na začátku října budou fotky vystaveny v kostele svatého Ignáce. Pojďme sdílet smysluplně! 

S VKH do Alp 2.-9.9.2024

Týdenní akce v Alpách, která se uskutečnila už minulý rok. Náplň akce je prostá – v Alpách strávíme celý týden, projdeme je kříže krážem, dokud nás to bude bavit, zábava ale stejně stranou nepůjde, tak jako tak si společný čas užijeme naplno. Samozřejmě není nutné účastnit se veškerého programu se všemi ostatními.

Na akci pojedeme auty. V plánu je setkat se stejně jako minulá rok s naší partnerskou organizací v Innsbrucku. Loňský rok se nám podařilo vychytat skvělou cenu 4000 Kč.

S sebou si vezměte pohodlné oblečení na doma i do hor, tedy spíše sportovní, a to včetně obuvi. S sebou si připravte i hotovost pro všechny případy.

Přihláška pro zájemce: https://forms.gle/nhUBtCUrFUW7NXmq7

Podívejte se jak příjemný čas se v Alpách strávili loni: https://www.facebook.com/events/749043242944771/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22mechanism%22%3A%22search_results%22%2C%22surface%22%3A%22bookmark_search%22%7D]%2C%22ref_notif_type%22%3Anull%7D

Malé okénko do budúceho akademického roku:

LEZENÍ s VKH – NEZÁVAZNÉ PŘIHLAŠOVÁNÍ

Chcete lézt i jinam než na nervy? Tak pojďte lozit s VKH. Jste ostřílení lezci nebo jste na stěnu ještě v životě nesáhli?  Tak či tak jste srdečně zváni se připojit a nemusíte se bát. Jestli vás lezení zajímá, vyplňte, prosím, tento formulář: Lezení s VKH Praha (google.com)

S VKH do Říma

Chtěli bychom vás všechny moc pozvat na pouť do Říma, která proběhne 25.–28. října, kdy bychom využili státního svátku k několikadenní návštěvě tohoto města. Těšit se můžete na společný duchovní program, návštěvu hlavních památek a Vatikánu, společně strávený čas, dobré jídlo a víno. Od teď se můžete přihlašovat ZÁVAZNĚ přes tento formulář (https://forms.gle/cXdT827SNtZh2Dsn6). Zbývají poslední volná místa, takže rozhodně neváhejte!

Magis 2024/2025

V příštím akademickém roce budeme otevírat novou skupinu společenství a formace Magis. Jak takový Magis vypadá? Jedná se o pravidelné setkávání ve stálé skupině dvakrát měsíčně v pondělky v 19.30 s modlitbou examenu, meditací biblických a jiných textů, úvodem do praktického rozlišování a sdílení. Zváni jsou zájemci ve věku 18-30 let. Aby setkání měla nějaký efekt, očekává se pravidelná osobní modlitba formou examenu a meditace nad zadanými texty. Zájemci se hlašte přes tento nezávazný formulář: https://forms.gle/34jX4qVwp3HtcvpPA. Těšíme se na vás! 

POVYK 2024/2025

Pokud máte návrhy na témata nebo hosty na PoVyKy v příštím akademickém roce, můžete se o ně s námi podělit prostřednictvím tohoto formuláře: PoVyKy 2024/2025 Předem děkujeme za pomoc! 

ZAPOJENÍ DO ORGANIZACE ČINNOSTÍ VKH
Jestli patříte mezi ty, co si při čtení řádků výše říkají, že by se chtěli zapojit do organizace nějaké aktivity, a nebo vás přímo napadá, o jakou činnost by se VKH mohlo rozrůst, budeme moc rádi, když se nám ozvete 🙂  Můžete se ozvat komukoliv z rady, nebo odpovězte na tento e-mail. 

Sháníme správce Instagramu 

Používáte aktivně Instagram a chtěli byste se zapojit do propagace činnosti VKH? Právě Vy můžete být příští rok správci našeho Instagramového profilu. 

Pomůžete tím dobré věci a pro studenty mediálních studií a podobných oborů to může navíc být zajímavá položka do životopisu. 

V případě zájmu nebo otázek se ozvěte předsedkyni Alžbětce Ondřichové nebo komukoliv z rady. 

Na webu, Facebooku a Instagramu se budou objevovat další podrobnosti.

Ďakujeme Vám, že ste nášmu VKH verní a že ho máte tak radi, budeme sa veľmi tešiť na Vás aj na nových členov, vašich kamarátov a blízkych, ktorých medzi nás pozvete.

Prajem Vám pokojný a radostný posledný týždeň v tomto akademickom roku s nami vo VKH, a tak hurá na prázdniny…

za tým VKH Praha
Majka 

_____________________________________________________

SBÍRKA NA UKRAJINU

Pokud byste chtěli v rámci sbírky pomoci vojákům 14. ukrajinské brigády, můžete přinést něco z následujících věcí do krabice v podkroví, či na studentskou mši 26.6., následně budou převezeny do Pardubic a po roztřídění a zpracování na Ukrajinu.

 Pokud by se vám doma válelo něco z následujícího a chtěli jste věnovat, pomůže to 🙂 

NA MASKOVACÍ SÍTĚ

– prostěradla, povlečení, závěsy k obarvení

– syntetické nebo netkané látky v přírodní zelené a hnědé

NA ZÁKOPOVÉ SVÍCE

– plechovky od jakýchkoli konzerv

– vosk, parafín

LÉČIVA

– nápoje na nachlazení k zalití horkou vodou Coldrex, Paralen…

– léky na kašel, horečku, bolest Nurofen, Orofar, Strepfen, ACC long, Strepsis, Ibalgin…

– mast na plíseň na nohou Cotylena, Imazol…

– mast na bolest svalů, kloubů Voltaren, Olfen gel

– doplňky stravy na uklidnění psychiky Kozlík (z DM)

– prošlé i nové autolékárničky

– izotermické folie

POTRAVINY

– energetické tyčinky, sušené maso, jesenky v tubě

– potraviny v konzervě, sladkosti, instantní polévky

– oříšky, čokolády, sušené ovoce, sušenky

DROGERIE

– vlhčené ubrousky, repelent Predátor zelený

– plenky pro děti i dospělé, kojenecká mléka

– šampony, krémy, holení, gelová mýdla, suchá sprcha

OBLEČENÍ

– nové trenky, slipy, ponožky

– impregnace na obuv i oblečení

– ohřívací polštářky do bot

– termoprádlo, trika v khaki barvě

+ ortézy, berle, hole, obrázky, vzkazy

 

Za každý, byť maličký, dar veliké díky.

Letní Duchovní obnova 

Chceš prožít čas v ztišení pod Božím pohledem? Pak přijeď na individuální duchovní obnovu do kláštera Milosrdných sester sv.Kříže v Kroměříží. Je to ponuka pro dívky vo věku 17-32 let během léta 2024.

MLADIFEST 2024 

FB událost “MLADIFEST 2024 v Medjugorjihttps://www.facebook.com/events/1631470330963264/

Videopozvánka: https://youtu.be/ZKLvgpSkQ24?si=EHzPGoUwG2x2T362

Přihlašovací formulář: www.1url.cz/@mladifest24

“Ještě nemáš plány na toto léto? Přihlas se na světový festival mládeže „MLADIFEST” v Medjugorji a zažij pořádnou křesťanskou párty!!! 🥳💃🕺 Hudba, tanec, nová přátelství, svědectví a především duchovní nakopnutí.

A k tomu všemu je možnost ještě před samotným začátkem festivalu poznat krásy Bosny a Hercegoviny. Koupačky v jezeře i v moři 🏖, rafting 🚣‍♀ na řece Neretva, poznání historických měst Mostaru a Jajce 🕌, Most lásky 🫶 a mnoho dalšího.”

Exercicie pro mládež 5.8-10.8.2024

Exercicie pro mládež s indickým knězem a misionářem s Afriky P. Antonym Sajim v Drastech (5.8.-10.8.). Pokud chceš duchovně načerpat, poznat nové lidi, na čas se ztišit a prohloubit svůj vztah s Pánem, přijmi pozvání na tyto exercicie. Přihlašování zde: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSejkeHlqZhhO1AasxXMX_ZG-PHeiI99DL_2oouK7bWr7nqqtQ/viewform

International Summer Camp 2024 5.-11.8.2024

Letní camp v Polsku zaměřená na outdoorové aktivity. Přijďte se zapojit do diskuzí o demokracii a současných politických otázkách! Pro mladé nadšence ve věku 18-30 let z různých evropských zemí.

– Kdy: 5.08.24 – 11.08.24

– Kde: Krutyně, Polsko

– Cena: Cca 125€ (s možností náhrady cestovních nákladů)

Registrace otevřena do 31. května! Nezmeškejte tuto nezapomenutelnou zkušenost!
Přihlašování zde:International Summer Camp 2024! (google.com)

Informace o akci: https://www.instagram.com/summer.camp.jecimiec?igsh=MWpxZ2M5Z2cxc21rNQ==

nebo na: international@vkhpraha.cz

Hledá se muzikant

Vojenská nemocnice v Praze shání ochotné dobrovolníky-hudebníky, kteří by byli ochotní hudebně doprovázet zdejší čtvrteční mše. Mše bývají každý čtvrtek od 15 hodin, z hudebních nástrojů je k dispozici kytara a harmonium. Není nutné docházet každý týden, stačí klidně i jednou za měsíc. Zdejší sestřičky budou rády za jakoukoliv ochotu. Pokud vás tato prosba zaujala, ozvěte se na mail: terezie.kralikova@seznam.cz

Služba lidem bez domova

Zůstáváte přes léto v Praze a mrzí vás, že přes léto není moc možností, jak se setkat s dalšími mladými lidmi? Přijměte pozvání do naší komunity San’t Egidio, kde fungujeme i o prázdninách. Jsme společenství mladých lidí, kterým leží na srdci chudí lidé. Přes léto se budeme scházet jednou za 14 dní v úterky v 17:30  v tyto termíny: 9.7., 23.7., 6.8. a 20.8. Společně připravujeme pro chudé chleby a nápoje, pak máme společnou modlitbu a následně jdeme na ulici za lidmi bez domova, s nimiž vytváříme přátelství. Pokud byste rádi dorazili, napište na e-mail: info@santegidio.cz pro bližší informace ohledně místa srazu. (Nebudeme již na Žitné).

CSŠJB hledá učitele

Církevní střední škola Jana Boska hledá učitele pro obory ošetřovatel a pečovatel: český jazyk a dějepis, odborné zdravotnické předměty, odborný výcvik (pedagogické vzdělání není podmínkou). Více viz přiložený leták.

28.8. – 1.9. Hudební seminář Hudba spojuje

Všem, kteří se chtějí naučit s hlasem lépe pracovat, je určena naše akce Hudba spojuje. Více info zde Seminář pro zpěváky Seminář pro zpěváky Dolanský seminář pro zpěváky – Hudba spojuje Hudba spojuje. Odkaz na fb skupinu, kde je možné sledovat aktuality: https://www.facebook.com/events/942563400789765

Sportování s Lazarem 

Celé léto, každý čtvrtek vždy od 19:00 h, si můžete přijít s námi zasportovat v příjemném prostředí loučky na Letné. Kdokoliv a kdykoliv (i když přijde později) se může přidat. Hrají s námi všechny věkové kategorie od 11 do 111 let, bývalí závodníci i úplní začátečníci. Můžete přijít 1x, anebo každý týden. Pravidel Ultimate frisbee se držíme jen volně, tak, aby nás to bavilo a trochu jsme se i zpotili a měli žízeň na závěrečné pivo nebo limču. Těšíme se na nové i staré tváře! Kdybyste měli jakékoliv další dotazy nebo nás nebudete ve čtvrtek moci najít, můžete volat: 724 814 965 (Tomáš). Mapa, kde býváme: https://mapy.cz/s/legoheruto

Prosba o pomoc pro sestry Karmelitánky 

Jedná se o pomoc se stěhováním těžkého nábytku do nového kláštera v Drastech u Prahy. Kdo byste měli zájem pomoct, tady máte kontakt: karmel.svjosef@centrum.cz

Pozvánka pro studenty na Letní školu „Obnov můj dům“ 

Jménem iniciativy Františkova ekonomika, bychom Vás chtěli pozvat na letní školu Obnov můj dům, která se uskuteční 16. – 18.8 v klášteře Porta Coeli v Na nebi.

Letní školou chceme vytvořit inspirativní prostor plný diskuzí a workshopů zabývající se aktuálními environmentálními a sociálními výzvami církve a společnosti.

Pro koho je letní škola určená?

  • Zajímáš se (nejen) jako křesťan o společenské dění?
  • Přemýšlíš nad tím, jak by měla církev reagovat na současné sociální a environmentální výzvy?
  • Rád/a bys věděl/a, jak by vypadalo církevní hospodaření v souladu s přírodou? A jak by mohlo podporovat církevní společenství?
  • Je ti cca mezi 20 a 35 lety?

Dotkneme se témat:

Inovace a růst | Spiritualita stvoření | Finance v církvi | Synodalita | Tvorba komunity | Církev a hospodaření | & další

Náplní Letní školy budou interaktivní workshopy, diskuze i neformální rozhovory, prohlídka areálu kláštera, možnost výpomoci & odpočinku v sadu kláštera, doprovodné aktivity a další.

Více informací se dozvíte na našem webu nebo FB události.

Uzávěrka přihlašování je do 7.7 – Přihlašovací formulář

Cílem Letní školy je ukázat, že církev skrze evangelium a Sociální učení nabízí východiska pro současné výzvy společnosti. Přednášející Letní školy budou sdílet své zkušenosti s konkrétními podobami angažovanosti (nejen) v církvi. Chceme tak nastínit různé cesty, kterými je možné se vydat.

Vycházíme ze Sociálního učení církve, které usiluje o spravedlivou a solidární společnost, zejména z encyklik Laudato Si a Fratelli tutti. Po vzoru Františka z Assisi chceme obnovovat dům, kterým je pro nás naše společnost, církev i planeta Země.

Nabídka krátkodobé spolupráce s Katolíckym týdenníkem

Obracím se na vás s prosbou: pracuji v Katolickém týdeníku (link: www.katyd.cz), kde píšu texty určené rodinám s malými dětmi. Chystám se nyní na téma, které by se věnovalo prázdninovému pozorování oblohy – co všechno lze vidět a jak o tom s dětmi mluvit. Protože jsme křesťansky zaměřený list, ráda bych oslovila odborníka (nebo budoucího odborníka), který by byl schopen jak toho vědeckého pohledu, tak také toho duchovního.

Ak by ste mali záujem sa na tomto podieľať, môžete kontaktovať Karolína Peroutková, 608 246 502.