[VKH Praha] 24. týden s VKH 27.3. – 2.4.

Drazí přátelé,

Pár dní před Velikonocemi zde máme jednu novinku, kterou je akce VKH ČR – naše mateřská organizace, zaštiťující všechna vysokoškolská katolická společenství. Právě s nimi a také se všemi dalšími VKH vyrazíme na jednodenní pouť na Svatý kopeček.
Přes velikost této akce je ale jen jednou z mnoha těch, které pro Vás chystáme. Jaké nás čekají v tomto československém týdnu se dočtete níže.

Akce VKH v týdnu 27.3. – 2.4.:     

ÚTERÝ 28.3.

Speed-dating
Kapacita této akce už je naplněná, proto jsou následující řádky určeny jen pro přihlášené. Speed-dating proběhne v úterý 28. března v Družinském sále od 20:15. Prosím přijďte včas, jako se chodí na každou schůzku. Pokud máte ohledně akce něco na srdci dotazy, napište na mail international@vkhpraha.cz.

STŘEDA 29.3.

Ranní modlitba s Písmem
Pojďme společně začít den rozjímáním nad Písmem a všechny své starosti odevzdat Pánu. Setkáváme se každou středu v 7 hodin ráno. Vchod je z průchodu na Ječné 2 u kostela sv. Ignáce. S sebou si můžete vzít Bibli a snídani.

Slovenská mše svatá
– Mše svatá proběhne jako obvykle v kostele sv. Ignáce v 19 hodin, bude obětovaná za lidi působící ve veřejné sféře. Doufáme, že nejen naši slovenští přátelé se v u nás v tuto středu budou cítit skutečně jako doma.  
– Přede mší se můžete připojit k modlitbě růžence v podkroví, sraz bude v 18:20 v průjezdu na Ječné 2
– Celebruje P. Samuel Prívara, přede mší bude klasicky možnost zpovědi nebo duchovního rozhovoru od 17:30 do 18:45 v místnosti 71 v prostorách VKH, vchod průjezdem na Ječné 2
– Všichni zájemci či zájemkyně o ministrování se scházejí 12 minut přede mší svatou v sakristii.
– O řádný průběh slovenských rytmů a měkké výslovnosti se postará schola Rytmig!
– Po skončení mše svaté jste zváni do Družinské.

ČTVRTEK 30.3.

Sportování s lazarem
Přijďte si zasportovat s lazarem! Scházíme se každý čtvrtek od 19 do 21 hodin na adrese Umělecká 8, Praha Holešovice (vchod zezadu ze dvora prosklenými dveřmi).  Hrajeme florbal od 19 do 20:20 a volejbal do 21 hodin. Každý poslední čtvrtek v měsíci ukrojíme trochu času z florbalu a věnujeme ho basketbalu. Moc se na Vás těšíme! 
Více informací naleznete na webu VKH Praha: Lazar – VKH Praha

PÁTEK 31.4.

Křižová cesta
Tento pátek proběhne poslední křížová cesta v letošní postní době. Sejdeme se na Pohořelci v 6 hodin ráno. Pokud se chcete projít už na samotné místo srazu, krásná procházka vede z Újezdu. Vyrazte nejpozději v 5:35, abyste neprošvihli začátek. Po křížové cestě bude následovat společná snídaně z vlastních zásob u Pražského Jezulátka.
V letošním roce se jednotlivými křížovými cestami necháme provést otevřenými společenstvími. Krom samotné modlitby se Vám tak naskytne skvělá příležitost společenství lépe poznat a možná se i k jednomu z nich přidat. Tento pátek si vedení vezme na starost Mládežnícke spoločenstvo pri slovenskej rímskokatolíckej farnosti v Prahe StreDko. 

Emailové ohlášky na další týdny:

Pesachová večeře
zelený čtvrtek 6.4.
Přijďte s námi prožít večer pesachové večeře, ve kterém si připomeneme útek Mojžíšova lidu z Egypta a také chvíli, kdy Ježíš těsně před odvedením ustanovil slavnost eucharistie. Začneme společnou mší svatou v 17:30 v kostele sv. Ignáce. Na večeři se přesuneme kolem 19:00 do Družinského sálu.
Na akci je nutné se přihlásit přes tento email pesach@vkhpraha.cz. Jakmile se přihlásíte, už můžete zapsat do tabulky, který pokrm byste na večer připravili. Pesachová večeře 2023 – Tabulky Google
Pesachová neboli sederová večeře je svátkem křesťanů stejně jako židů. Celý večer je proložen modlitbami a čtením z Písma svatého. Večeře je protkaná několika symbolickými znaky. Například pokrm zvaný macesy neboli nekvašené chleby nám připomínají vyjití z Egypta, které se událo ve velkém spěchu, proto nebyl čas nechat vykynout těsto. Hořká zelenina připomíná otrocká léta v Egyptě. Každý účastník večeře má k dispozici pohár vína. Uprostřed prostřeného stolu je připraven jeden kalich navíc, který je určený pro Eliáše.   

PROSTĚ BOŽÍ Ples
pátek 14.4.
Už máte svůj lístek v kapse? Tak honem pro něj! Nejen, že už se nebudete muset obávat o své místo, pomůžete taky organizátorům, vyznat se v počtu BOŽÍCH účastníků a vyšperkovat tak ples k dokonalosti. Zakoupit si je můžete buďto každou středu po mši svaté nebo online způsobem. Veškeré podrobnosti najdete na naší facebookové události a také na webu VKH Praha. Prostě Boží ples – VKH Praha V případě, že si nemůžete lístek dovolit, nechte hrdost hrdostí a napište na email ples@vkhpraha.cz.

Všichni z Vás můžete přispět taky darem do naší PROSTĚ BOŽÍ tomboly. Budeme velmi rádi, když přispějete darem takovým, který byste vy sami rádi získali. Dary do tomboly přinášejte každou středu, kde si můžete odchytnout kohokoli z radních a předat jim je.

V den D bude práce až nad hlavu. Nabízíme nejrůznější pozice a úkoly, které jsou rozvrženy napříč celým večerem. Užijete si přenádherný ples, a ještě si krom výher z tomboly odnesete i dobrý pocit z pomoci. Stačí vyplnit následující formulář pro dobrovolníky, abychom věděli že máte zájem se na plese zapojit. Podrobnosti a případné změny už s Vámi budeme komunikovat přes mail.
Děkujeme, že náš čas a práce, kterou pro Vás velmi rádi odevzdáváme, nepřichází vniveč.
Těšíme se na spolupráci!

Povyk
pondělí 24.4.  
V letním semestru v rámci pondělního vysokoškolského klubu probíhá čtyřdílný cyklus přednášek Věda a víra, který vede kaplan VKH Praha Samuel Prívara, SJ. Co všechno mají věda a víra společné? V čem přesně se neshodnou? Cyklus zahrnuje tato témata: 

  • Epistemologie: poznání ve vědě a náboženství, neúplnost vědy
  • Vztah mezi vědou a vírou: modely spolužití a spolupráce 
  • Hmota, vesmír: matérie, kosmologické otázky, kosmologie 
  • Život, mysl, mozek: evoluční teorie – klasická i moderní, evoluce a křesťanství, původ člověka, mysl a mozek, vědomí 
  • Věda a etika: interakce mezi vědou a etikou 

Témata nejsou nijak konkrétně rozdělena na jednotlivé přednášky, budou se přelévat během celého cyklu. Po každé přednášce bude vždy následovat krátká diskuse.              
První z cyklu přednášek už máme za sebou. Co jste na ni říkali? Příště se setkáme opět v pondělí 24. dubna. Následně ve dnech 15.5., 5.6., a to vždy v 19 hodin v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí ve Družinském sále. Přijďte včas!
Soutěž o poukazy na exercicie do kolínského kláštera stále probíhá. Pokud jste student a máte zájem se zapojit na druhé přednášce se jistojistě ukažte.

Adorace s písněmi chval
úterý 25.4.
V dubnu proběhnou další chvály ve Družínské. Začítek bude v 19 hodin. Více informací přibyde již brzy.

 

Pouť na Svatý kopeček
sobota 29.4.
Byli jste už někdy v jiném VKH než v tom našem? Tým VKH Česká republika pro nás přichystal akci, díky které budeme mít příležitost seznámit se se studenty a návštěvníky VKH třeba z druhého konce republiky. Potkáme se v sobotu 29. dubna v 10 hodin v Olomouci na vlakovém nádraží. Odsud vyrazíme přes Velkou Bystřici na Svatý kopeček. Na místě proběhne mše ve 14 hodin a poté prohlídka baziliky. V 17:30 doputujeme opět na místo srazu, kde se buďto můžeme rozloučit anebo pokračovat a poznat olomoucká zákoutí.

S VKH do Alp
2. – 9.9.
Týdenní akce v Alpách, která se uskutečnila už minulý rok. Náplň akce je prostá – v Alpách strávíme celý týden, projdeme je kříže krážem, dokud nás to bude bavit, zábava ale stejně stranou nepůjde, tak jako tak si společný čas užijeme naplno. Samozřejmě není nutné účastnit se veškerého programu se všemi ostatními.
Na akci pojedeme auty. V plánu je setkat se stejně jako minulá rok s naší partnerskou organizací v Innsbrucku. Loňský rok se nám podařilo vychytat skvělou cenu 4000 Kč.
S sebou si vezměte pohodlné oblečení na doma i do hor, tedy spíše sportovní, a to včetně obuvi. S sebou si připravte i hotovost pro všechny případy.
Přihláška pro zájemce: https://forms.gle/nhUBtCUrFUW7NXmq7
Podívejte se jak příjemný čas se v Alpách strávili loni: https://www.facebook.com/events/749043242944771/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22mechanism%22%3A%22search_results%22%2C%22surface%22%3A%22bookmark_search%22%7D]%2C%22ref_notif_type%22%3Anull%7D

Prajem Vám veľkolepý jarný vstup do nového mesiaca, ak už vás čaká čokoľvek, a tiež trpezlivosť, chuť a odhodlanie užiť si posledných pár dní pôstu na sto percent s Pánom.
Dovi

Za mezinárodní tým VKH Praha,
Viki

____________________________________________________

Farnost při kostele Pražského Jezulátka vás zve na březnové pokračování Člověka v dialogu tentokrát s Martinou Viktorií Kopeckou a Sašou Flekem. Povídat si budou nad knihou komentářů k biblické Písni písní během včera nazvaného Silnější než smrt.
Člověk v Dialogu | PragJesu